Proces Kryo

Rozwijana od lat sześćdziesiątych kriotechnologia jest dziś doskonalsza, niż kiedykolwiek. Dowiedziono, że metale poddane działaniu ekstremalnie niskich temperatur zyskują doskonalsze właściwości mechaniczne i elektryczne, a instrumenty dęte blaszane - lepszą jakość dźwięku (większa spójność wszystkich rejestrów, łatwiejsze do wydobycia i bardziej otwarte najwyższe tony, lepsza kontrola nad wydobywaniem dźwięku, poprawa walorów dynamicznych i in.).

Istnieją różne hipotezy na temat mechanizmów odpowiedzialnych za te efekty. Niezależnie jednak od tego, czy przypiszemy je uporządkowaniu struktury krystalicznej stopu, reorganizacji wiązań molekularnych czy redukcji napięć wewnętrznych pozostałych po procesie obróbki stwierdzić można, że zastosowanie procedury kriogenicznej przekłada się - w interesującym nas zakresie zastosowań - na obniżenie rezystancji elektrycznej metali przy jednoczesnym zwiększeniu ich wytrzymałości i odporności na ścieranie. To wiadomość, która powinna zainteresować każdego audiofila.

Stosowany przez nas Proces Kryo należy do grupy rozwiązań mieszczących się w obrębie tzw. DCT (Deep Cryogenic Treatment). W wielodniowej operacji składającej się z kilku etapów elementy schładzane są powoli do temperatur bliskich zeru absolutnemu, w których przebywają tak długo, aż osiągnięty zostanie optymalny przyrost ich parametrów. Przykładowo, przewodność bloków metalu używanych na styki prądowe spada aż o 3,6%. Jest to efekt porównywalny z wielokrotną redukcją poziomu zanieczyszczeń resztkowych w metalu!

Dzięki Procesowi Kryo nasze urządzenia i przewody zyskują nowe, cenne walory dźwiękowe, a nabyte właściwości elektryczne i mechaniczne tak przygotowanych złącz są nieosiągalne w żaden inny sposób.