Helion SC3000 Rev.7

Ekranowany przewód zasilający SC3000 cieszy się popularnością od roku 1999, kiedy to wszedł do naszego programu produkcyjnego. Mimo upływu kilkunastu lat od debiutu i znaczącego postępu techniki w tym okresie wciąż ma swoich zwolenników. Termin jego wycofania z oferty był już parokrotnie przekładany, ale ostatecznie zdecydowaliśmy się - na prośbę właścicieli ekonomicznych systemów audiowizualnych i początkujących audiofanów – na przedłużenie jego dostępności jeszcze na jakiś czas.

Jednocześnie nowa wersja, Rev.7, została udskonalona - otrzymała solidniejsze, wysokokonduktancyjne wtyki i lepsze wykończenie. Mimo to kabel utrzymał się w tej samej grupie cenowej.

SC3000 Rev.7 to kabel ekranowany, zbudowany z pięciu żył z miedzi OFC, składających się ze 150 przewodników średnicy 0,26mm. Wynikowo odpowiada to grubości żyły 12AWG i przekłada się na jej niską rezystancję (<0,006 ohm). Dzięki tak niskiej oporności i związanej z tym zdolności do przeniesienia chwilowych prądów rzędu setek amperów kabel może służyć zarówno do zasilania źródeł, jak i wzmacniaczy lub innych odbiorników o dużym i/lub impulsowym poborze mocy.

Ekran jest pleciony ze 185 miedzianych przewodników i cechuje się dużym stopniem krycia elektrycznego. Konfiguracja EPS sprawia, że pozostaje on ekwipotnecjalny, a ewentualne prądy zerujące przepływają jedynie przez dedykowaną żyłę uziemiającą. Niklowane wtyki wykonane są z mosiądzu, a wysokie pojemności własne (żyła-żyła oraz żyła-ekran) stanowią element dodatkowego filtra tworzonego przez sam kabel wspomagając tym samym działanie kondycjonera lub też - w prostszych systemach - go zastępując. Między żyłami a ekranem znajduje się dodatkowa warstwa izolacyjna wykonana z folii poliestrowej.

Najwyższą skuteczność działania kabla SC3000 Rev.7 uzyskuje się łącząc nim kondycjoner sieciowy z zasilanym urządzeniem. W ten sposób ogranicza się wpływ zakłóceń elektromagnetycznych na oczyszczony już prąd płynący z kondycjonera. Kabel SC3000 Rev.7 może też być wpięty między urządzeniem audio (lub kondycjonerem) a gniazdkiem ściennym, co ma elektryczny sens, jeżeli w pobliżu przebiegają kable sygnałowe (interkonekty lub głośnikowe). Wówczas ograniczona zostaje emisja wysokoczęstotliwościowych śmieci z przewodu sieciowego i jej wpływ na sąsiadujące kable znacznie maleje.

 

Specyfikacja techniczna

Parametr Wartość
Typ / system Ekranowany przewód pięciożyłowy / EPS
Kaliber żył prądowych 12 AWG
Rezystancja żyły prądowej <0,006 ohm
Rezystancja ekranu 0,015 ohm
Indukcyjność ekranu (@200kHz) <400nH
Materiał przewodzący Miedź elektrolityczna M1E C10200, wyżarzana i odprężana
Materiał izolacji Modyfikowane PVC
Rezystancja izolacji >10 000 megaohm
Styki Niklowany mosiądz
Wtyki Niemagnetyczne
Łączenia żył z wtykami Skręcane
Napięcie przebicia >4000V
Transimpedancja (@10MHz) <0,2 ohm
Maksymalny prąd ciągły (limit narzucony przez standard gniazd) 16A
Maksymalny prąd impulsowy 800A
Pojemność żyła-uziemienie (@1kHz) 340pF
Pojemność żyła-żyła (@1kHz) 240pF
Prąd pochłaniany przy przepięciu -
Energia pochłaniana przy przepięciu -
Średnica zewnętrzna 11mm
Popularne długości 50 / 100 / 150 / 200 / 300 cm
Masa brutto / netto g
Klasa ochrony IP20
Inne Możliwość wykonania dowolnej długości