Helion 2050XP Final
Helion 2050XP Final
pięciokanałowy balansowany kondycjoner sieciowy

Linia kondycjonerów serii 1900/2000 zadomowiła się na rynku już wiele lat temu. W toku ciągłej ewolucji osiągnęła dziś szczytowy punkt rozwoju. Przez ten czas rywalizujące firmy krajowe i zagraniczne (Audio Power Industries - Power Wedge, Fadel Art, Eichmann, Neel itd.) zdążyły upaść, zmienić profil, powstać i zniknąć. Kondycjonery pochodzące z naszej linii rozwojowej wyszły zwycięsko z tych potyczek triumfując obecnie przekonywającym efektem doświadczenia i praktyki zdobytych w konfrontacji także z najdroższymi i najlepszymi konstrukcjami w branży.

Helion 2050XP Final ceniony jest przede wszystkim za coś, czego próżno szukać w kondycjonerach innych marek: za funkcjonalność, skuteczność i wszechstronność osiągnięte w urządzeniu znajdującym się na znacznie przystępniejszym pułapie cenowym. Znajdujący się w komplecie przewód zasilający SC4800 Reference III Gold pozwala na wykorzystanie pełni możliwości urządzenia bez dodatkowych inwestycji.

Tak zdecydowane deklaracje i odważne zapewnienia pozostałyby gołosłowne, gdybyśmy nie odwołali się do faktów. Skrótowy opis najważniejszych, a przemyślanych rozwiązań i cech konstrukcji pomoże w ocenie pozycji, na której znajduje się Helion 2050XP Final w rankingu urządzeń tej kategorii:

Po pierwsze, niezwykłe są dwa 100-watowe transformatory zapewniające najwyższą, bo balansowaną transmisję energii do źródeł, przetworników i podobnych urządzeń znajdujących się w systemie. Konwersja odbywa się niezależnie dla każdego kanału zasilającego źródła, co pozwala na drastyczne ograniczenie interferencji między nimi, przy czym każdy z tych próżniowo impregnowanych transformatorów dysponuje podwójnym ekranem elektrostatycznym.
Dodatkowe ekranowanie magnetyczne, wraz z izolacją galwaniczną od obwodu sieciowego oraz blokowanie potencjałów stałych, które w innym wypadku przedostawałyby się do systemu to cechy tych podzespołów jednocześnie stwarzające najlepsze warunki dla optymalnego zasilania wrażliwych na zakłócenia źródeł dźwięku i obrazu, procesorów, przedwzmacniaczy, konwerterów i innego sprzętu z tej grupy. Transformatory są wykonywane zgodnie z naszymi indywidualnymi specyfikacjami wyłącznie dla nas i posiadają elektroniczne zabezpieczenia, przez co wyeliminowane zostały niedoskonałe bezpieczniki topikowe.

Po drugie, gniazda wyjściowe nie są łączone w pary lub kwartety - każde ma oddzielny filtr i własne okablowanie. Ze względu na dodatkowy koszt rozwiązanie to jest rzadko spotykane w kondycjonerach innych wytwórców, ale dzięki niemu zasilane urządzenia nie oddziałują na siebie wzajemnie poprzez obwody zasilające w takim stopniu, jak w konwencjonalnych układach.

Po trzecie, ilość połączeń stykowych zredukowana została do absolutnego minimum. Prócz głównego włącznika urządzenia w Helion 2050XP Final jest tylko jedno połączenie stykowe - pozostałe są lutowane. I to nie przypadkowym, przemysłowym lutem stosowanym w montażu płytek drukowanych, lecz spoiwem o właściwościach eutektycznych zawierającym dużą dawkę srebra (3,7%). Mniejsza ilość styków redukuje opór szeregowy i likwiduje niepotrzebne bariery dla przepływu prądu, a także ogranicza problemy, jakie pojawiają się wraz z nieuniknionym postępem korozji chemicznej i elektrokorozji.

Po czwarte - w kondycjonerze nie zastosowano przekaźników w torze prądowym. Rezystancja kontaktowa ich styków - w dodatku zmienna, bo zależna od temperatury i wartości prądu - ograniczałaby osiągi prądowe i mocowe wyjść dla wzmacniaczy.

Po piąte, wyjątkowe jest okablowanie wewnętrzne i jego aplikacja - ma ono teraz przekrój 13AWG, wykonane jest z wyżarzanej i odprężanej miedzi elektrolitycznej Grade I CW009AC 99,9999% Oxygen Free o wysokiej konduktancji. Co bardzo istotne kondycjoner w całości zrealizowany jest bezkompromisową techniką montażu przestrzennego, płytki drukowane zostały wyeliminowane dla zniesienia limitów w przepustowości prądowej.

Helion transformator separacyjny, symetryzujący

Po szóste, system GLB pozwala na prostą i skuteczną likwidację przydźwięku lub buczenia, jeśli powstają one w wyniku istnienia pasożytniczych pętli masy, które mogą tworzyć się w wielu systemach audiowizualnych. Dodaliśmy też trójkolorową lampkę ułatwiającą ocenę stanu instalacji, do której podłączony jest kondycjoner.

Po siódme, poprawiliśmy skuteczność zabezpieczeń - w modelu Helion 2050XP Final pochłaniany przy udarze impuls prądowy wzrósł do 32 000 amperów przy zachowanym niskim czasie reakcji wynoszącym zaledwie 5 nanosekund. Ponadto urządzenie wolne jest od iskierników, które generują całe spektrum zakłóceń podczas pracy (iskrzenie) i wymagają okresowej wymiany.

Po ósme wreszcie, zaekranowaliśmy główny zespół filtrów w korpusie z litej miedzi o wadze ponad pół kilograma oraz zastosowaliśmy najwyższej jakości elementy: szerokopasmowe filtry magnetyczne o wysokiej skuteczności, impulsowe kondensatory polipropylenowe Wima i Siemens, gniazda i wyłączniki szwajcarskiego Schurtera, wyższej jakości - względem wcześniejszych wersji - przełączniki GLB, a także ekran magnetyczny ze stali anizotropowej o grubości 1,5mm.

Po dziewiąte... po dziesiąte... jaki sens ma dopisywanie kolejnych punktów do tej listy, skoro to, co nas interesuje najbardziej to poprawa brzmienia systemu?
Efekt końcowy to suma wszystkich części składowych. Więc niezależnie od tego, czy zasilasz łakome na ampery końcówki mocy, wymagające, triodowe monobloki, wyrafinowany przetwornik czy przedwzmacniacz phono - elementy Twojego systemu nie zadowolą się byle czym. Helion 2050XP Final dostarczy im wszystkiego, czego potrzebują do komfortowej pracy: każdej ilości niezniekształconej, krystalicznie czystej energii.

 

 

Specyfikacja techniczna

Parametr Wartość
Ilość gniazd wysokoprądowych 3
Ciągły prąd wyjściowy / moc wyjściowa 16A / 3600 W
Maksymalny impulsowy prąd / moc wyjściowa 120A / 19,5 kW
Wytrzymałość prądowa wewnętrzna, prąd ciągły 26A
Rezystancja szeregowa <0,1 ohm
Ilość balansowanych gniazd transformatorowych 2
Ilość transformatorów balansujących 2
Obciążalność ciągła wyjść balansowanych transformatorowych 2 x 100W
Rodzaj transformatorów Balansowane U-core ze szczeliną powietrzną, podwójnie ekranowane, impregnowane próżniowo
Rodzaj bezpiecznika głównego Topikowy, zwłoczny
Bezobsługowe zabezpieczenia wyjść transformatorowych Tak
Czas reakcji <5ns
Maksymalna pochłaniana energia 500J
Maksymalny pochłaniany prąd udarowy 32 000 A
Przełączniki GLB™ dla każdego gniazda Tak
System izolowanego uziemienia (IGS™) Nie
Brak płytek drukowanych Tak
Okablowanie wewnętrzne Miedź elektrolityczna Grade I CW009AC 99,9999% Oxygen Free, wyżarzana i odprężana, 13 AWG.
Rodzaj lutowia Eutektyczne
Ekranowanie zespołu filtrów Elektrostatyczne z miedzi
Ekranowanie magnetyczne zewnętrzne Stal anizotropowa 1,5mm
Rozproszone pole magnetyczne <0,02 µT
Gniazda Standard schuko, styki niemagnetyczne ze sprężystego stopu czystej miedzi gwarantujące pewne połączenie
Wejście 220-240V 50-60Hz
Klasa ochrony IP20
Pobór mocy <1W
Masa brutto / netto 12 kg / 10 kg
Inne Możliwość indywidualnej konfiguracji
Marka w ofercie Hi-Fi Sound Studio Ryszard Jasik, Nieporęt