Helion 1750XP Anniversary Edition
Helion 1750XP Anniversary Edition

Model 1750XP to najchętniej kupowany kondycjoner w Polsce. Od rozpoczęcia produkcji w 2002 roku sprzedaliśmy ponad dwa tysiące sztuk tego modelu. W tym czasie konkurencyjne firmy zdążyły upaść lub zmienić profil, jeszcze inne powstać i zniknąć. 1750XP poradził sobie znakomicie z upływem czasu, ale po kilkunastu latach sławy należy mu się coś więcej, niż tylko pierwsze miejsce na liście bestsellerów.

Oto wersja odświeżona i zmodernizowana, oferująca już wszystko, co da się "wycisnąć" z tej konstrukcji. Lista zmian jest obszerna, ale na pierwszym miejscu postawić należy wymianę jednego z kluczowych elementów systemu – transformatora symetryzującego. Obciążalność tej jednostki balansującej, konwertującej energię do postaci symetrycznej, uległa zwiększeniu z 80 do 100W ciągłej mocy, przy czym oporność wewnętrzna została dwukrotnie obniżona. Podwójne ekranowanie elektrostatyczne oraz magnetyczne wraz z galwaniczną izolacją od sieci oraz eliminacją potencjałów stałych to cechy tego podzespołu i jednocześnie warunki dla optymalnego zasilania wrażliwych na zakłócenia źródeł dźwięku i obrazu.

Transformator jest wykonywany zgodnie z naszymi indywidualnymi specyfikacjami wyłącznie dla nas i posiada w pełni automatyczne zabezpieczenia przeciwzwarciowe, termiczne i nadprądowe, przez co wyeliminowany został bezpiecznik topikowy i wzrosła bezawaryjność kondycjonera. Po ustaniu przyczyny przeciążenia zabezpieczenia się resetują zapewniając bezobsługowe działanie gałęzi balansowanej.

Kondycjoner w całości zrealizowany jest bezkompromisową techniką montażu przestrzennego, płytki drukowane zostały wyeliminowane dla zniesienia limitów w przepustowości prądowej. Z kolei system GLB pozwala na prostą i skuteczną likwidację przydźwięku lub buczenia, które mogą powstawać w wielu systemach audiowizualnych na skutek istnienia pasożytniczych pętli masy.

Okablowanie wewnętrzne ma teraz przekrój 13AWG i wykonane jest z miedzi elektrolitycznej OFC. Poprawiliśmy też skuteczność zabezpieczeń - pochłaniany przy udarze prąd impulsowy wzrósł do 24 000 amperów.

Zastosowano wyśmienitej jakości elementy: tuleje ferromagnetyczne o wysokiej przenikalności firmy Kaschke, impulsowe kondensatory polipropylenowe firm Wima i Siemens, gniazda i wyłączniki szwajcarskiego Schurtera i brytyjskiego Arcolectrica, ekranowanie elektrostatyczne z litego aluminium i magnetyczne ze stali anizotropowej 1,5mm.

Kondycjoner 1750XP Anniversary Edition oferowany jest także w podwyższonym standardzie Profi. Urządzenia tak oznaczone mają:

  • wszystkie połączenia prądowe lutowane
  • przekrój tego okablowania jest zwiększony do 11 AWG
  • moc filtrów magnetycznych jest czterokrotnie większa

 

Specyfikacja techniczna

Parametr Wartość
Ilość gniazd wysokoprądowych 3
Ciągły prąd wyjściowy / moc wyjściowa 16A / 3600 W
Maksymalny impulsowy prąd / moc wyjściowa 100A / 17 kW
Wytrzymałość prądowa wewnętrzna, prąd ciągły 26A
Rezystancja szeregowa <0,1 ohm
Ilość balansowanych gniazd transformatorowych 1
Obciążalność ciągła wyjścia balansowanego transformatorowego 100W
Rodzaj transformatora Balansowany U-core ze szczeliną powietrzną, podwójnie ekranowany, impregnowany próżniowo
Rodzaj bezpiecznika głównego Topikowy, zwłoczny
Bezobsługowe zabezpieczenie wyjścia transformatorowego Tak
Czas reakcji <5ns
Maksymalna pochłaniana energia 500 J
Maksymalny pochłaniany prąd udarowy 24 000 A
Przełączniki GLB™ dla każdego gniazda Tak
System izolowanego uziemienia (IGS™) Nie
Brak płytek drukowanych Tak
Okablowanie wewnętrzne 11 AWG, miedź elektrolityczna M1E C10200, wyżarzana i odprężana (w wersji Profi), 13 AWG.
Połączenia wyłącznie lutowane Tak, ale tylko w wersji Profi
Rodzaj lutowia Eutektyczne
Ekranowanie zespołu filtrów Elektrostatyczne z aluminium
Ekranowanie magnetyczne zewnętrzne Stal anizotropowa 1,5mm
Rozproszone pole magnetyczne <0,02 µT
Gniazda Standard schuko, niemagnetyczne
Wejście 200-240V 50-60Hz
Klasa ochrony IP20
Pobór mocy <1W
Masa brutto / netto 7 kg / 5,5 kg