EC5600 Rev.3
Helion EC5700 Rev.3.1
power conditioning cord - zoptymalizowany dla źródeł

EC5600 i EC5700 to definitywne przewody zasilające rekomendowane do najneutralniejszych brzmieniowo systemów audiowizualnych. Technologia i wykonanie przewodów predestynują je do najodpowiedzialniejszych zadań nawet w zestawach najbliższych doskonałości. Oba modele wykonywane są ręcznie i różnią się możliwym spektrum zastosowań. Pod tym właśnie kątem przewody mają zoptymalizowane parametry i funkcje.

Generalnie, wyróżniające je rozwiązania można ująć w trzy grupy:

Rodowane, niemagnetyczne wtyki Warstwa rodu jest najlepszym rozwiązaniem przy łączeniu dużych napięć i prądów, gdzie jednocześnie dochodzi do tarcia. Niewrażliwość rodu na ścieranie i obojętność na czynniki chemiczne, wilgotność i temperaturę pozwala zachować jego właściwości nawet po wielu latach i tysiącach cykli łączeniowych. Wtyki są niemagnetyczne, wykonane z nylonu zbrojonego włóknem szklanym i poliwęglanu wzmocnionego aluminiowymi pierścieniami i laminowaną plecionką z włókna węglowego.

System podwójnego, wzajemnie izolowanego ekranowania Nadzwyczajna efektywność tej metody wynika z faktu, że skuteczność tak zaaranżowanych ekranów nie sumuje się, a mnoży. Czterokrotny wzrost sił obronnych przewodu przed atakami pól EM i zakłóceń RFI trudno zbagatelizować. To bezkompromisowe podejście zaowocowało bez wątpienia jednym z najefektywniejszych istniejących rozwiazań problemu ochrony elektromagnetycznej medium transmisyjnego w branży - potwierdzonym przez nadzwyczajną wartość transimpedancji ekranu.

Power Conditioning Cord To holistyczny system wykorzystujący zamontowane we wtykach elementy dyskretne - przeciwzakłóceniowe i przeciwprzepięciowe współpracujące z kompleksem zjawisk i układów (oddziaływania magnetyczne, absorbcja dielektryczna, efekt naskórkowości, elementy o parametrach rozłożonych) dla efektywnego działania w szerokim paśmie częstotliwości. Co istotne, technologia ta nie ma wpływu na właściwy prąd zasilający 50/60Hz, albowiem redukcję zakłóceń oraz przepięć uzyskano bez wydłużania przewodnika nawet o centymetr, co zwiększyłoby napotykany przez prąd opór.

EC5700 to odmiana specjalnie zaprojektowana do zasilania wszelkich źródeł dźwięku i obrazu. Mogą być nimi gramofony, odtwarzacze CD, DVD, BR, a także przedwzmacniacze, przetworniki D/A, korektory, i wiele innych konstrukcji – tak tranzystorowych, jak i lampowych. Urządzenia te najczęściej pobierają z gniazdka nie więcej, niż 100W i pracują w klasie A, zatem prąd czerpany z sieci jest stały i niezależny od głośności muzyki czy jasności obrazu. Ale jednocześnie przetwarzają one sygnały o małych amplitudach i wielkich częstotliwościach (coraz wyższe częstotliwości zegara, oversampling itd), co stawia ostre wymagania odnośnie czystości energii zasilającej. Każde zakłócenie pojawiające się w tym zakresie powoduje bowiem intermodulację z obrabianymi sygnałami, odkształcenia zbocz sygnału zegara, podwyższenie stopy błędów i aktywowanie mechanizmów korekcji w przetwornikach D/A.

EC5700 wyposażony jest zatem w skuteczne filtry hybrydowe – korzystające zarówno z elementów dyskretnych (o parametrach skupionych), jak i materiałów o parametrach rozłożonych. Uzupełnia je system zabezpieczeń przeciwprzepięciowych zdolny do zaabsorbowania udarów prądowych o natężeniu nawet 6000A i energii do 110 dżuli. Rod, którym powleczone są wykonane ze stopu miedzi wtyki, nie ulega degradacji nawet w zanieczyszczonej atmosferze (brak reakcji z tlenem, kwasami, zwiazkami siarki itd), także po tysiącach cykli użycia. Wyklucza to powstawanie szumów kontaktowych na skutek fluktuacji rezystancji przejścia.

Warto podkreslić, że wewnętrzna wydajność prądowa kabli jest znacznie wyższa, niż limit narzucony przez obowiązujący standard gniazd. Określone w danych technicznych ograniczenie do 16A dotyczy tylko prądów ciągłych i wynika wyłącznie z konieczności zachowania kompatybilności (typ złącz). Sam przewód wraz ze wszystkimi połączeniami i elementami dyskretnymi ma ciągłą wydajność rzędu 25A, zaś krótkotrwałą (10 cykli) - 1700A. Jest to hojne przewymiarowanie: nie znamy źródeł mogących się choćby zbliżyć do ułamka tych wartości nawet w najniekorzystniejszej sytuacji. Dlatego nie może być mowy o jakimkolwiek ograniczeniu w tym względzie powodowanym przez EC5700.

Każdy egzemplarz pakowany jest w dedykowane, drewniane puzdro wielokrotnego użytku.

 

Specyfikacja techniczna

Parametr Wartość
Typ / system Power Conditioning Cord - przeznaczony dla źródeł dźwięku i obrazu / dwa niezależne, wzajemnie izolowane ekrany miedziane / przewód z ochroną przeciwzakłóceniową i przeciwprzepięciową / EPS
Kaliber żył prądowych 13 AWG
Rezystancja żyły prądowej <0,007 ohm
Maksymalny prąd ciągły (limit narzucony przez międzynarodowy standard gniazd) 16A
Maksymalny prąd impulsowy (10 cykli @ 50Hz) 1700A
Ekran Dwa ekrany miedziane, wzajemnie izolowane, równoważne kalibrowi 13 AWG
Maksymalny prąd impulsowy ekranu (1 sekunda) 610A
Rezystancja ekranu 0,007 ohm
Indukcyjność ekranu (@200kHz) <160nH
Materiał przewodzący Miedź elektrolityczna M1E C10200, wyżarzana i odprężana
Materiał izolacji Polimer plastyfikowany
Rezystancja izolacji >20 000 megaohm
Styki Rodowany stop miedzi
Wtyki Niemagnetyczne, front wykonany z nylonu zbrojonego włóknem szklanym, osłona z poliwęglanu wzmocnionego aluminiowymi pierścieniami i laminowaną plecionką z włókna węglowego
Łączenia żył z wtykami Skręcane
Napięcie przebicia >8000V
Transimpedancja (@10MHz) <0,02 ohm
Pojemność żyła-uziemienie (@1kHz) 670pF
Pojemność żyła-żyła (@1kHz) 13 000pF
Prąd pochłaniany przy przepięciu 6000A
Energia pochłaniana przy przepięciu 110J
Czas reakcji 5ns
Średnica zewnętrzna 13mm
Popularne długości 50 / 100 / 150 / 200 / 300 cm
Masa brutto / netto <2kg / 850g
Klasa ochrony IP44
Inne Możliwość wykonania dowolnej długości