EC5600 Rev.3
Helion EC5600 Rev.3.1
power conditioning cord - zoptymalizowany dla dużych prądów

EC5600 i EC5700 to definitywne przewody zasilające rekomendowane do najneutralniejszych brzmieniowo systemów audiowizualnych. Technologia i wykonanie przewodów predestynują je do najodpowiedzialniejszych zadań nawet w zestawach najbliższych doskonałości. Oba modele wykonywane są ręcznie i różnią się możliwym spektrum zastosowań. Pod tym właśnie kątem przewody mają zoptymalizowane parametry i funkcje.

Generalnie, wyróżniające je rozwiązania można ująć w trzy grupy:

Rodowane, niemagnetyczne wtyki Warstwa rodu jest najlepszym rozwiązaniem przy łączeniu dużych napięć i prądów, gdzie jednocześnie dochodzi do tarcia. Niewrażliwość rodu na ścieranie i obojętność na czynniki chemiczne, wilgotność i temperaturę pozwala zachować jego właściwości nawet po wielu latach i tysiącach cykli łączeniowych. Wtyki są niemagnetyczne, wykonane z nylonu zbrojonego włóknem szklanym i poliwęglanu wzmocnionego aluminiowymi pierścieniami i laminowaną plecionką z włókna węglowego.

System podwójnego, wzajemnie izolowanego ekranowania Nadzwyczajna efektywność tej metody wynika z faktu, że skuteczność tak zaaranżowanych ekranów nie sumuje się, a mnoży. Czterokrotny wzrost sił obronnych przewodu przed atakami pól EM i zakłóceń RFI trudno zbagatelizować. To bezkompromisowe podejście zaowocowało bez wątpienia jednym z najefektywniejszych istniejących rozwiazań problemu ochrony elektromagnetycznej medium transmisyjnego w branży - potwierdzonym przez nadzwyczajną wartość transimpedancji ekranu.

Power Conditioning Cord To holistyczny system wykorzystujący zamontowane we wtykach elementy dyskretne - przeciwzakłóceniowe i przeciwprzepięciowe współpracujące z kompleksem zjawisk i układów (oddziaływania magnetyczne, absorbcja dielektryczna, efekt naskórkowości, elementy o parametrach rozłożonych) dla efektywnego działania w szerokim paśmie częstotliwości. Co istotne, technologia ta nie ma wpływu na właściwy prąd zasilający 50/60Hz, albowiem redukcję zakłóceń oraz przepięć uzyskano bez wydłużania przewodnika nawet o centymetr, co zwiększyłoby napotykany przez prąd opór.

EC5600 najlepiej sprawdzi się przy zasilaniu łakomych na prąd wzmacniaczy, końcówek mocy i głośników aktywnych. Tu myślą przewodnią było osiągnięcie jak najniższej impedancji dla prądów zasilających. Jest to wymóg stawiany przez wiele wzmacniaczy najwyższej klasy, o potężnych transformatorach i gigantycznych pojemnościach filtrujących. Urządzenia te są bardzo czułe na każde ograniczenie w przesyłanym prądzie impulsowym.

Droga do bezbłędnej współpracy z nimi wiedzie przez ultraniską impedancję źródła oraz kontrolowany przebieg fazy w zakresie akustycznym. Tylko to może bowiem zapewnić niezmieniony kształt impulsu prądowego. A równocześnie wymagana jest pełna odporność na interferencje RFI oraz eliminacja przepięciowych szpilek, które z łatwością przenikają do stopni wejściowych o dużym wzmocnieniu destabilizując ich pracę poprzez demodulację lub zmianę punktu pracy. Pasywne, dyskretne elementy będące częścią systemu PCC przychodzą z nieocenioną pomocą w walce z tymi zjawiskami.

Warto podkreslić, że wewnętrzna wydajność prądowa kabli jest znacznie wyższa, niż limit narzucony przez obowiązujący standard gniazd. Określone w danych technicznych ograniczenie do 16A dotyczy tylko prądów ciągłych i wynika wyłącznie z konieczności zachowania kompatybilności (typ złącz). Sam przewód wraz ze wszystkimi połączeniami i elementami dyskretnymi ma ciągłą wydajność na poziomie 48A, zaś krótkotrwałą (10 cykli) - 3200A. W rzeczywistych warunkach pracy jest to praktycznie niewyczerpana rezerwa ładunku elektronów dla nawet najbardziej obłąkanego prądowo wzmacniacza-monstrum.

Każdy egzemplarz pakowany jest w dedykowane, drewniane puzdro wielokrotnego użytku.

 

Specyfikacja techniczna

Parametr Wartość
Typ / system Power Conditioning Cord - wysokoprądowy, przeznaczony dla wzmacniaczy i innych odbiorników o dużym poborze mocy / dwa niezależne, wzajemnie izolowane ekrany miedziane / przewód z ochroną przeciwzakłóceniową i przeciwprzepięciową / EPS
Kaliber żył prądowych 10 AWG (5,3mm²)
Rezystancja żyły prądowej <0,0035 ohm
Maksymalny prąd ciągły (limit narzucony przez międzynarodowy standard gniazd) 16A
Wydajność prądowa wewnętrzna, prąd ciągły 48A
Maksymalny prąd impulsowy (10 cykli @ 50Hz) 3200A
Ekran Dwa ekrany miedziane, wzajemnie izolowane, równoważne kalibrowi 13 AWG
Maksymalny prąd impulsowy ekranu (1 sekunda) 610A
Rezystancja ekranu 0,007 ohm
Indukcyjność ekranu (@200kHz) <160nH
Materiał przewodzący Miedź elektrolityczna M1E C10200, wyżarzana i odprężana
Materiał izolacji Polimer plastyfikowany
Rezystancja izolacji >20 000 megaohm
Styki Rodowany stop miedzi
Wtyki Niemagnetyczne, front wykonany z nylonu zbrojonego włóknem szklanym, osłona z poliwęglanu wzmocnionego aluminiowymi pierścieniami i laminowaną plecionką z włókna węglowego
Łączenia żył z wtykami Skręcane
Napięcie przebicia >8000V
Transimpedancja (@10MHz) <0,03 ohm
Pojemność żyła-uziemienie (@1kHz) 670pF
Pojemność żyła-żyła (@1kHz) 11 000pF
Prąd pochłaniany przy przepięciu 6000A
Energia pochłaniana przy przepięciu 110J
Czas reakcji 5ns
Średnica zewnętrzna 13mm
Popularne długości 50 / 100 / 150 / 200 / 300 cm
Masa brutto / netto <2kg / 850g
Klasa ochrony IP44
Inne Możliwość wykonania dowolnej długości