EC5300
Helion EC5300 Rev.2
power conditioning cord

EC5300 jest uniwersalnym - przeznaczonym tak do źródeł, jak i pozostałych odbiorników energii - kablem ekranowanym o najniższej rezystancji żył prądowych (zaledwie 0,0035 ohm) i o bardzo niskiej transimpedancji ekranu (transimpedancja ekranu jest miarą jego skuteczności; im niższa - tym lepiej).

Do wysokich notowań przewodu przyczynia się także idea Power Conditioning Cord. Ten hybrydowy system bazuje na zamontowanych we wtykach elementach dyskretnych tworzących - wespół z charakterystyką kabla i jego izolatorów - filtry przeciwzakłóceniowe i przeciwprzepięciowe. Współpracują one i wykorzystują kompleks zjawisk i układów (oddziaływania magnetyczne, absorbcja dielektryczna, efekt naskórkowości, elementy o parametrach skupionych i rozłożonych) dla efektywnego działania w szerokim paśmie częstotliwości, sięgajacym od częstotliwości audio aż po gigaherce.

System ten uzupełnia wspomniany niskorezystancyjny ekran elektrostatyczny z czystej miedzi (efektywnie odpowiednik żyły 13 AWG) o znikomym oporze indukcyjnym. W zakresie akustycznym ma on znacznie lepsze właściwości od ekranów aluminiowych dzięki m.in. większej konduktancji; zaś o ochronę w najwyższych pasmach promieniowania elektromagnetytcznego współdbają elementy dyskretne.

Dzięki wyżej opisanym rozwiązaniom produkt zabezpiecza – i to indywidualnie każde urządzenie - przed przepięciami i interferencjami, a więc pełni funkcje typowe dla filtrów i kondycjonerów, ale mając niższą oporność wtrąconą, niż one. Natomiast w systemach zawierających te ostatnie wzmacnia, rozszerza i uzupełnia ich działanie.

Polerowane, wysokiej jakości wtyki są niemagnetyczne, wykonane ze stopu miedzi, powlekane czystym złotem, a obudowy powstały z nylonu zbrojonego włóknem szklanym i odpornego poliwęglanu. Jako opcja dostępna jest też wersja z wtykami rodowanymi, trwalszymi mechanicznie i lepiej radzącymi sobie z aplikacjach wysokonapięciowych.

Helion EC5300 Rev.2 Power Conditioning Cord

Warto podkreslić, że wewnętrzna wydajność prądowa kabla jest znacznie wyższa, niż limit narzucony przez obowiązujący standard gniazd. Określone w danych technicznych ograniczenie do 16 amperów dotyczy tylko prądów ciągłych i wynika wyłącznie z konieczności zachowania kompatybilności (typ złącz). Sam przewód wraz ze wszystkimi połączeniami i elementami dyskretnymi ma ciągłą wydajność rzędu 48A. Impulsowe zdolności całego, gotowego kabla są jeszcze bardziej imponujące - 3200A przez pełnych 10 cykli to niemal nieskończona rezerwa ładunku elektronów dla nawet najbardziej obłąkanego prądowo wzmacniacza-monstrum.

Wszystko to sprawia, że parametry i funkcje przewodu stanowią nową jakość, nieporównywalną z tym, co mogą zaoferować inne kable na tym pułapie cenowym.

 

Specyfikacja techniczna

Parametr Wartość
Typ / system Power Conditioning Cord - uniwersalny, ekranowany czystą miedzią przewód z ochroną przeciwzakłóceniową i przeciwprzepięciową / EPS
Kaliber żył prądowych 10 AWG (5,3mm²)
Rezystancja żyły prądowej <0,0035 ohm
Maksymalny prąd ciągły (limit narzucony przez międzynarodowy standard gniazd) 16A
Wydajność prądowa wewnętrzna, prąd ciągły 48A
Maksymalny prąd impulsowy (10 cykli @ 50Hz) 3200A
Ekran miedziany, równoważny kalibrowi 13 AWG
Maksymalny prąd impulsowy ekranu (1 sekunda) 610A
Rezystancja ekranu 0,007 ohm
Indukcyjność ekranu (@200kHz) <160nH
Materiał przewodzący Miedź elektrolityczna M1E C10200, wyżarzana i odprężana
Materiał izolacji Polimer plastyfikowany
Rezystancja izolacji >20 000 megaohm
Styki Stop miedzi, polerowany i złocony (opcjonalnie rodowany)
Wtyki Niemagnetyczne, front wykonany z nylonu zbrojonego włóknem szklanym, osłona z poliwęglanu
Łączenia żył z wtykami Skręcane
Napięcie przebicia >8000V
Transimpedancja (@10MHz) <0,08 ohm
Pojemność żyła-uziemienie (@1kHz) 670pF
Pojemność żyła-żyła (@1kHz) 1100pF
Prąd pochłaniany przy przepięciu 4500A
Energia pochłaniana przy przepięciu 75J
Czas reakcji 5ns
Średnica zewnętrzna 13mm
Popularne długości 50 / 100 / 150 / 200 / 300 cm
Masa brutto / netto <2kg / 820g
Klasa ochrony IP44
Inne Możliwość wykonania dowolnej długości